O mnie

Witaj, nazywam się Mateusz Dobosz.
Jestem psychologiem oraz psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym.

Odkąd pamiętam fascynowała mnie psychologia. Już w liceum interesowałem się komunikacją interpersonalną, relacjami i zaburzeniami psychicznymi. Idąc w tym kierunku, wspólnie z przyjacielem prowadziłem pozalekcyjne zajęcia z  psychologii dla rówieśników. „Wykładaliśmy” tam informacje o mowie ciała, neurolingwistycznym programowaniu, piramidzie potrzeb Maslova i wielu innych, pasjonujących nas tematach. Wtedy też swoje zainteresowania poszerzyłem o medycynę, anatomię człowieka, nauki ścisłe i szeroko rozumiany rozwój osobisty. Tym ostatnim pasjonowałem się szczególnie ze względu na fakt, że techniki mogłem przetestować sam na sobie!

Mateusz Dobosz - ZnanyLekarz.pl

Wybór studiów był jasny: psychologia. Tam też zainteresowałem się trwającym już zjawiskiem coraz szybciej rozwijającej się cyfryzacji. Wszelkie relacje, kontakty i komunikacja zaczęły przenosić się w inny wymiar: IRC (ang. internet relay chat), rozmowy esemesowe, a z czasem prawie zupełnie komunikacja przez Internet. W Internecie rządziły Myspace i NaszaKlasa, gdzieś na horyzoncie był też facebook. Swoje zainteresowania przelałem na papier w pracy magisterskiej dotyczącej wpływu komunikacji CMC (ang. computer-mediated communication) na relacje młodzieży w świecie rzeczywistym. Dla dziecka wychowanego na boisku szkolnym, bawiącego się przez większość dnia poza domem było to coś co diametralnie zmieniło relacje społeczne. Badania te wciąż kontynuuję, ponieważ dynamika zjawiska jest olbrzymia. Uważam, że nowe technologie i wszechobecna cyfryzacja są jak ogień: używane umiejętnie pozwalają nam ogrzać się lub podgrzać posiłek, nieumiejętnie, mogą nas poparzyć lub spalić.

Po ukończeniu studiów rozpocząłem swoją przygodę ze szkoleniami i prowadzeniem zajęć grupowych. Z początku budziło to wiele obaw i stresu, jednak z czasem dawało mi też mnóstwo satysfakcji i radości (była to świetna okazja na wykorzystanie i przekazanie wcześniej sprawdzonych technik rozwoju osobistego). Praca ta dała mi dużo dystansu do siebie i do świata.

Przygodę z psychoterapią zacząłem pracując jako młody psycholog na jednym z oddziałów Szpitala Psychiatrycznego w Jarosławiu. To tam podjąłem decyzję o rozpoczęciu studiów z psychoterapii poznawczo-behawioralnej. Po przeczytaniu opisu kierunku uwiadomiłem sobie, że praca poznawczo behawioralna jest tym, co zawsze „czułem” i rozumiałem przez pracę z człowiekiem potrzebującym pomocy.

Aktualnie moje zainteresowania zawodowe obracają się wokół psychologii, medycyny, rozwoju osobistego i komunikacji.

W ich obszarze są:

  • psychoterapia młodzieży w okresie adolescencji, psychoterapia dorosłych, psychologia rozwojowa, funkcjonowanie społeczne, emocjonalne i psychiczne młodzieży;
  • zaburzenia okołosenne i fizjologia snu, techniki relaksacji i regeneracji psychicznej;
  • synergologia, komunikacja interpersonalna, komunikacja CMC, techniki i metody prawidłowej komunikacji, wpływ komunikacji na rozwój,
  • neuroanatomia, wpływ leków na zaburzenia psychiczne, zaburzenia percepcji, trening funkcji poznawczych, metody efektywnej nauki, mnemotechniki, techniki optymalizacji czasu pracy, zwiększania efektywności i wydajności, dostosowanie nauki/pracy do indywidualnego wzorca myślenia.

Prowadzę psychoterapię indywidualną młodzieży oraz osób dorosłych, a także terapię par, grupy psychoedukacyjne i psychoterapeutyczne dla młodzieży, diagnostykę psychologiczną i neuropsychologiczną.

Aby dotrzeć z pomocą do jak największej ilości osób, udzielam konsultacji za pośrednictwem komunikatora Skype dla Polonii z Anglii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i reszty świata.

Wyznaję prostą filozofię życiową: Znajdź to co kochasz i sprawia Ci przyjemność. Zacznij to robić i bądź szczęśliwy.

Moją pasją jest pomaganie innym w byciu szczęśliwym. 

Doświadczenie

2017-2018
2017-2018

Placówka wsparcia dziennego Nasza Baza w Ropczycach

2017-2018
2017-2018

Centrum Psychiatrii ANIMA w Rzeszowie i Kolbuszowej

2017
2017

Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie

2017
2017

Fundacja Drzewo Życia w Malawie

2017
2017

Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomieczna im. Ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu

2016-2017
2016-2017

Specjalistyczny Psychiatryczny ZOZ im. Prof. A. Kępińskiego w Jarosławiu

2016-2017
2016-2017

Ośrodek Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych Sp. Z o.o. w Rzeszowie

2014-2015
2014-2015

Akademia Zdrowia w Rzeszowie

Edukacja

2016-2020
2016-2020

Psychoterapeuta poznawczo-behawioralny

Szkoła Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS w Warszawie

2009-2014
2009-2014

Magister psychologii

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie

Certyfikaty

Kliknij aby ocenić
[Wszystkie: 20 Śr: 4.6]